Taşıma Şartları ve Kuralları

Hizmet Kısıtlamaları
 Lütfen gönderen tarafından seçilebilecek hizmet tarzları ve gönderen, alıcı, taşıyıcı yükümlülüklerine ilişkin kurallar metnimizi okuyunuz.
 Paket başına azami değer veya beyan edilen değer ABD$ 50.000 veya bunun yerel para karşılığıdır. Her bir mücevherat paketi için (giysi mücevheratı hariç) azami değer veya beyan edilen değer ABD$ 500 veya bunun yerel para karşılığıdır.
Yerel para karşılığı için, yerel UPS bürosuyla iletişime geçebilirsiniz.
Yasak maddelerle ilgili bilgi için, yerel UPS bürosuyla iletişime geçebilirsiniz.

Ağırlık ve Ebat Kısıtlamaları
Toplam gönderi ağırlığı ve çok paketli gönderilerdeki paket sayısı konusunda sınırlama yoktur.
Paket başına azami ağırlık 70 kg'dır.*
Her pakette azami uzunluk 270 cm'dir.
Her pakette azami ebat, uzunluk ve çevre uzunluğu toplamı 330 cm'dir.
* Paket başına azami ağırlık varış yerine bağlı olarak değişebilir. Özel detaylar için, lütfen yerel UPS bürosuyla iletişime geçin.

Yasak Maddeler
Aşağıdaki maddelerin, hizmet verilen bütün ülkelere gönderilmesi yasaktır:

- Alkollü içecekler - Kürk
- Ateşli Silahlar - Para ve kıymetli maddeler
- Bitkiler - Pornografik malzemeler
- Canlı hayvanlar - Tehlikeli mallar/Zararlı maddeler
- Fildişi ve fildişi ürünleri - Tohumlar
- Hayvan derileri (işlenmemiş) - Tütün ve tütün ürünleri
- İstisnai değere sahip maddeler
(Ör. Sanat eserleri, antikalar,
değerli taşlar, altın ve gümüş)
- Kişisel mallar
* Tehlikeli Mallar/Zararlı Maddeler (ör.ATA Mevzuatında belirtildiği gibi, sağlık için, taşınırken emniyet veya mal için risk oluşturan malzemeler veya mallar) hakkında ayrıntılı bilgi için, UPS ofisimize başvurabilirsiniz.

Diğer Yasaklar
ATA Carnet altında taşınan mallar ve bütün geçici ihracat veya ithalat malları; FCR, FCT ve CAD (evrak mukabiliödeme) altında taşınan mallar; doğası gereği kişilerin mallarını veya ekipmanlarını lekelemesi, bozması veya hasara uğratması muhtemel gönderiler; taşınması, menşe ülkede, geçeceği ülkede veya gideceği ülkede yasak olan mallar(ör: fildişi veya fildişi ürünleri), harici vergi kesilmesi gereken (ör: alkollü içkiler) veya özel tesisler, emniyet tedbirleri veya izinler gerektiren mallar. İlgili kanuna göre bazı mallar, yalnızca önceden belirtilen şekilde taşınabilir ve bazı malların (ör. cam kaplar içindeki sıvılar) hava yolu ile taşınmaları yasaklanmıştır.
Her ülkede geçerli kamu mevzuatlarına veya kanunlara uymak, gönderenin sorumluluğu altındadır. Gönderiler incelemeye tabidir ve gümrük ya da diğer kamu kuruluş temsilcilerince incelenebilir ve muhtemel gecikmeler olabilir.
Malın göndericisi veya alıcısı ile ilgili temas bilgilerini içermeyen paketleri ve bizim düşüncemize göre taşınmaya uygun olmayan veya yeterli bir şekilde açıklanmamış, sınıflandırılmamış ve taşınması için uygun bir şekilde etiketlenmemiş, ya da gerekli evrakları beraberinde olmayan her hangi bir paketin taşınmasını reddetme ve durdurma hakkını saklı tutarız.
Menşe veya gideceği ülkede, herhangi bir kamu kuruluşu tarafından bir kanun veya mevzuat ile yasaklanmış veya uygulanan ihracat, ithalat veya diğer kanunları çiğneyebilecek, veya çalışanlarımıza, acentalarımıza veya taşeronlarımıza tehlike yaratacak, veya taşıma şekli ya da görüşümüze göre, diğer malları vaya ekipmanları lekeleyebilecek, kirletebilecek veya hasar verecek, veya taşınması ekonomik ya da işlevsel olarak mümkün olmayan herhangi bir malı taşımayız.

    Yurtiçi Taşıma Şart ve Sözleşmesi                                                 Yurtdışı Taşıma Şart ve Sözleşmesi